понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie alias żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne najczęściej pełnia role ogrodzenia, natomiast nierzadko służą i za ozdobę. Najczęściej takie sztachety PCV stawia się w nasłonecznionych miejscach, w których błyskawicznie rosną i silnie się zagęszczają. Dużo uroku maja również takie rosnące ploty, które prowadza przez osłonięte zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie plątanina gałązek albo kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazki, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje że nawet krótki spacer wzdłuż takiego ogrodzenia uspokaja a także odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki jakie dominują w ogrodzie, oraz nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, często tez bujnie rozkwitają, niemniej jednak potrzebują tez dużo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztachety Winylowe z Szczekocin zdołają być nadzwyczaj cienkie, choć wypada je cyklicznie zmniejszać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, ponieważ takie ogrodzenie tworzy się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi porę suchą,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany ładnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek komponuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony ogrodu, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety PVC stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий