пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic tak nie podkreśli projektu trawnika albo kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

Nadzwyczaj wysokie, bowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , a w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki a także ulice. Żeby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzeszki. Jeśli chcemy zęby nasze zielone ogrodzenie było niezmiernie postawne zaś przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu można je uformować z limaku powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, że gdy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie będzie bardzo trudne.

Nic właściwie nie uwydatni projektu trawnika lub rabaty jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i kwiaty czasami nie mogą satysfakcjonująco wzrastać w wskazanych grządkach, niskie drzewa potrafią utrzymać kwieciste bogactwo w ryzach ewentualnie osłonią gołe placki ziemi. Ładnie uformowany mały żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna wyłącznie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w ciemnych kącikach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je małe jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niskie lub wysokie roślinne ploty można otrzymać z gatunków szpilkowych.

Niestety, drzewa z tej grupy bywają dużo bardziej kosztowne niż odmiany liściaste. Z nich najlepiej akceptuje miejsce zacienione cis zwyczajny. Często szeroko się rozrasta i należny go redukować, wszak jego formę Cis jest dozwolone zostawić pojedynczo.Będzie w mgnieniu oka wschodził a uchowa filarowy kształt.

Gdyby wasz zaułek jest nader ciemny, pożądane byłoby aby roślinny palisada rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektóre z cienioznośnych wariantów maja mutacji o jasnych albo pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr stereotypowy Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w największym stopniu ewidentnego w słońcu, atoli nawet w śladzie listowie zostają dość jasne, niby oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий